יום רביעי, 1 בפברואר 2017

לא אקטואלי 1.2.17

משפטפטן
לכבוד נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
הנדון: הגשת מועמדות לתפקיד התובע הכללי.
שלום רב,
השבוע פיטרת את התובעת הכללית בשל סירובה לאכוף את הצו הנשיאותי שאוסר על כניסת אזרחים מ-7 מדינות ערביות בתואנה שמדובר בהחלטה גזענית.
אשמח להגיש את מועמדותי לתפקיד. במידה ואתמנה, אמליץ לערוך תיקון קל בצו הנשיאותי, באופן שייעקר כל טענת גזענות או חוסר חוקתיות. להלן נוסח הצו המוצע: ארצות הברית לא תאפשר כניסת אזרחים ממדינות שאינן מאפשרות כניסת אזרחים מישראל.
בברכה,
אני


איבד את הראש
ניר ברקת, היית ראש עיר נהדר. במשך קדנציה אחת. הקדנציה השנייה שלך, במהלכה בחרת לעבור לזירה הארצית (זכותך!) מבזה אותך ומבזה את ירושלים. זכותם של תושבי ירושלים לקבל ראש עיר במשרה מלאה, ולא עיר שעל גבה נערכים קרבות פוליטיים בזמן שהיא מנוהלת על ידי ראש עיר נוכח-נפקד. דברים אלה נכתבים בכאב, כמי שתמך בך באופן מאד אקטיבי, בעיקר במערכת הבחירות האחרונה. אבל אם אפילו אותי איבדת, כנראה שאתה עושה משהו ממש לא נכון.
ובאופן כללי יותר, אם יורשה לי להציע: הגיע הזמן שנבחרי ציבור לא יוכלו להמשיך לכהן בתפקידם בזמן שהם עורכים קמפיין לתפקיד אחר. זה נכון לגבי ראש עיר שרוצה להגיע לכנסת וזה נכון גם לגבי חבר כנסת שרוצה להיות ראש עיר (כמו דב חנין וניצן הורוביץ בתל אביב).

שיח קוטבי
כשמחריבים יישוב יהודי בארץ ישראל, זה מרגיש כאילו המצפן הציוני התחרפן. ובלשונו של אמיר גוטפרוינד ז"ל:
"כשהייתי ילד קטן היה לי דוד אהוב, מביא מתנות. יום אחד רכש לי מצפן קטן ולימד אותי למצוא את כיוון הצפון. לכל מקום שהלכתי נשאתיו איתי, וראשית דבר ביררתי היכן הצפון. בכל מקום הראתה המחט היכן הצפון. בבית הספר, בגן המשחקים, בחדרי, בחנותו של אבא.
בביקורו הבא חד לי דודי חידה, שאל אותי: ואם תעמוד ממש על הקוטב המגנטי הצפוני, להיכן תצביע המחט? השאיר אותי חסר אונים, מוחק כל תשובה שעלתה בראשי, עד שהודיע לי, שם, בקוטב, המחט תשתגע. תצביע מעלה, מטה, הצידה, לכל מקום יפה המצפן להראות הצפון בכל מקום עלי אדמות חוץ מהצפון עצמו. כך אמר דודי.
ומה הנמשל? כמה קלה היתה הציונות כשכל כולה היתה כיסופים לציון. בכל מקומות הגלות, בפולין וברוסיה ובתימן ובמרוקו הראתה המחט היכן הכיוון, מה נדרש לעשות. אבל מרגע שבאנו לכאן, לציון, השתגעה המחט. כאן נכון שם נכון והכול סחרחר." ("העולם קצת אחר כך", 2005)

לא על הגדר לבדה
מה באמת עצר את זרם המסתננים מאפריקה? ראש הממשלה נתניהו פרסם הערב פוסט בו הוא טוען כי הגדר שנבנתה לאורך גבולה הדרומי של ישראל "עצרה את כל ההסתננות הבלתי חוקית. הצלחה גדולה." לא מדויק. שימו לב לגרף הזה, שלקוח מחקר שערך אריאל פינקלשטיין עבור המכון לאסטרטגיה ציונית. בגרף ניתן לראות בבירור שזרם המסתננים ירד בצורה דרמטית מתישהו באמצע 2012. כידוע, גדר הגבול עם מצרים לא נבנתה ביום אחד והושלמה רק בדצמבר 2013. לכן בנייתה יכולה להסביר את הירידה בכמות המסתננים הנכנסים לישראל, אך לא סביב נקודת זמן ספציפית.
מה כן קרה באמצע 2012? לפי רשות האוכלוסין וההגירה, השינוי הגדול התרחש בעקבות ההתקדמות בבניית המכשול הקרקעי ובשל תחילת החלתו של התיקון לחוק מניעת הסתננות ביוני 2012, שהאריך באופן משמעותי פרק הזמן המרבי המותר להחזקת מסתנן במשמורת: מחודשיים לפני התיקון עד לשלוש שנים לאחר התיקון. למה זה חשוב? מכיוון שהגדר היא זו שמקשה על המסתננים מאפריקה להגיע לישראל, אך החוק למניעת הסתננות הוא זה שמוריד את המוטיבציה שלהם.
ישנה טעות רווחת כאילו מדינת ישראל תמשיך להיות מוקד משיכה למסתננים מאפריקה, כי המצב פה תמיד יהיה טוב יותר מאשר באריתראה או בסודן. אלא שלא זו ההשוואה הנכונה. מי שבוחרים להגר ממדינות אפריקה יעשו זאת בכל מקרה. השאלה היא רק לאן. לכן, ישראל לא "מתחרה" עם סודן ואריתראה, אלא עם מדינות אירופה. ככל שהחקיקה (והאכיפה!) בישראל תהיה נוקשה יותר כלפי מסתננים, כך תפחת אטרקטיביות ההגירה אליה ביחס למדינות מערביות אחרות (ספרד, איטליה, גרמניה וכד'). בניית הגדר היא בהחלט פרויקט חשוב שמהווה חלק מההישג של ממשלת ישראל בראשותו של נתניהו בעצירת זרם המסתננים. אבל ההישג הזה לא היה מתאפשר ללא החקיקה החשובה ההיא, שכנגדה נאבקים ארגוני השמאל במרצ. זוהי נקודה חשובה שחשוב מאד להיות מודע אליה, מכיוון שהחוק מאותגר כל העת באמצעות בית המשפט העליון שנעתר לגל העתירות שמגישים ארגוני שמאל נגד החוק, ובהחלט יש סכנה שבג"צ יבטל את החוק בעתיד בשל טענת הסרק כאילו הגדר לבדה עצרה את זרם המסתננים.

הפסקת אוכל
סנסציה במאכלי י-ם: הפוסט החדש של רועי הביא אותי להוסיף קטגוריה חדשה ושערורייתית לבוקסת התוויות של הבלוג. רועי לא בטוח שזה כבוד גדול עבורו, אבל את זה כבר ניתן לציבור לשפוט. אה כן, בר היין החדש ברחוב עזה? אתם חייבים ללכת אליו. אלא אם יש לכם בעיה עם הקטגוריה החדשה.

עם ג'וקים, נמלים, עכברים וטרנטולות אני יודע להסתדר.
מה עושים עם החומד הזה?
הפסקת סיגריה
מה עם לתת פרסים והטבות למי שמעולם לא עישן?

שיעור ספורט
רוג'ר פדרר, בן 35, זכה באליפות אוסטרליה הפתוחה, אחרי נצחון הירואי על רפאל נדאל.
עדי ארבל, בן 37, סיים בהצלחה שיעור ספינינג.
רק ההיסטוריה תשפוט איזה הישג יותר גדול.

צאו מהסרט
את הסרט לא פה, לא שם כדאי לכם מאד לראות. אבל הפעם יש לי המלצה מיוחדת: תעשו לעצמכם טובה ותראו את הסרט בקולנוע ירושלמי (או בעיר מעורבת אחרת). כי לראות את הסרט כשרוב הקהל הוא ערבים שמשתלבים כאילו הם חלק אינטגרלי מהסט, נותן את ההרגשה האותנטית של לא פה ולא שם.

הצלחת להחנות? כל השאר זה בונוס
במקום דיאטה
גם לכם החורף גרם להשמין טיפה'לה יותר מדי והמכנסיים ממאנים להיסגר? קבלו טיפ של אלופים: הניחו את המכנסיים על הרדיאטור ותנו להם כמה דקות להתרחב. תודו לי אחרי זה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה